11 Grudnia 2023 r., Rafał Adamus,  Dług i niewypłacalność – analiza na czas kryzysu,

       Współczesny pieniądz opiera się na długu. Bazą dla pieniądza państwowego nie jest już złoto czy inne namacalne dobra. Czerpie on swą siłę z zaufania. Do kogo? Do tych, którzy go wciąż dodrukowują. Z kolei wiele wskazuje na to, że zbliżamy się do końca ważnego cyklu historycznego.

 

 • Pieniądz gotówkowy zostanie zastąpiony pieniądzem cyfrowym. Transakcje przestaną być anonimowe, a emitent pieniądza cyfrowego, w połączeniu z dostępem do najdrobniejszych danych, rozwiniętymi technologiami komunikacji, narzędziem sztucznej inteligencji zyska niewyobrażalną władzę. Nad wszystkimi i nad każdym z osobna. Będzie to władza bez precedensu w historii.

 

 • Amerykański dolar jest na drodze do utraty monopolu waluty rezerwowej świata, z poważnymi konsekwencjami dla gospodarki USA. Gospodarka USA nie jest jednak odizolowaną wyspą.

   

 • Istnieje realne ryzyko, że w końcu zaczną pękać potężne bańki zadłużeniowe biednych, bogatych i najbogatszych państw świata.

   

  Niewypłacalność państw to jednak nie jedyny problem. Cały system społeczny jest zorganizowany tak, że konsumpcja opiera się na długu. Niektórym dług jest potrzebny na „przeżycie do pierwszego”. Innym na naukę albo rozrywkę. Jeszcze innym na samochód i mieszkanie. Z długu, do granic możliwości, korzysta również biznes, a moralność nie jest jego najmocniejszą stroną.

   

  Aby wyobrazić sobie przyszłość i dobrze rozumieć teraźniejszość warto przyjrzeć się historii długu i niewypłacalności. To – jak kto woli – albo „kronika kryminalna” albo historia ludzkiego cynizmu i ludzkiej głupoty. Sir Izaak Newton przedstawiany jest młodzieży szkolnej jako wielki fizyk. Być może cenniejszą dla życia nauką byłoby uczenie w szkołach o tym jak stał się ofiarą bańki spekulacyjnej?

   

  System oświatowy nie przejmuje się edukacją ekonomiczną. Dlatego tak łatwo „nie wiadomo co” staje się atrakcyjnym dobrem inwestycyjnym. W książce umieszczono zatem krótki poradnik antykryzysowy i test odporności na kryzys poszczególnych dóbr inwestycyjnych.

   

  Rafał Adamus, prof. dr hab. nauk prawnych, radca prawny, arbiter w sądownictwie polubownym. Autor: kilkudziesięciu książek prawniczych (w tym monografii i komentarzy) i kilkuset artykułów naukowych poświęconych prawu handlowemu i cywilnemu; cyklicznych wypowiedzi w prasie na tematy społeczne i prawne; licznych ekspertyz prawnych; książki – reportażu historycznego „Odyseja 1918. Z Atlantydy do Polski”. Od 2011 roku związany z Uniwersytetem Opolskim. Obecnie zatrudniony w Katedrze Prawa Gospodarczego i Finansowego.

Możesz się z nami skontaktować